Students Receive High Marks in the LI Science Congress

 Students Receive High Marks in the LI Science Congress
 Students Receive High Marks in the LI Science Congress
 Students Receive High Marks in the LI Science Congress
In April several students from the Central High School District’s Advanced Science Research program, as well as some middle school students, presented their ongoing research projects in the Long Island Science Congress competition.   

“Our students were judged among nearly 2,000 student researchers from all across long Island.  The final results for the competition have just been released and we are so proud to share our list of awards and achievements in the Long Island Science Congress,” explained Robert Soel, a district science chairperson.

Kennedy High School:
Andrew Brinton                High Honors 
Mikaela Milch                    Honors 
Ashley Cammiso               Achievement 
Liam Boyle                          Achievement
Ekaterina Fakinos             Achievement 
Jack Racer                           Achievement
Kenar Gelman                    Achievement
Joshua Abramovitch       Achievement
Randi Finklestein              Meritorious
Katherine St George       Honorable Mention 
Nate Bergfeld                    Honorable Mention        
Pierce Infuso                      Honorable Mention
Jordan Kanner                   Honorable Mention

Mepham High School:
Timothy Langone     High Honors
Brandon Langone    High Honors
Sydney Rubin            Honors
Erin Lutz                     Achievement
Chloe Shipley            Achievement
Kirsten Knowles        Achievement
Sarah Hodnett           Meritorious
Sreeshty Ray              Meritorious
Hashir Siddiqui          Meritorious

In the junior division, students from Grand Avenue Middle School received the following honors:
 
Highest Honors and state finalist:
Tyler Bissoondial
 
High Honors:
Dillon Moi
Adhith Jacob
Sahara Partap
Gabriella Simal
Mackenzie Filosa
Jessica Blumberg
 
Honors:
Massimo Marino
Cameron Franceschina
Hayden Schneider
 
Achievement:
Christopher Sanchez
 
Future Scientist Award:
Sahara Partap
Gabriella Simal
Mackenzie Filosa
 
L.I. Science Technology Engineering and Math Education Leadership Award:
Jessica Blumberg
 
Best in Category for Physical Science:
Dillon Moi
Adhith Jacob
 
Best in Category for Microbiology and Genetics
Tyler Bissoondial